הבלוג של עובד כהן

אחד המאפיינים האהובים עליי ביותר במקצוע שלי הוא ההזדמנות שנפלה בחיקי לעבור עם הרבה כלות את התהליך של תכנון החתונה והוצאתה אל הפועל, ובמיוחד היום החגיגי והמיוחד במינו של החתונה עצמה.

הרבה אנשים חושבים שלהתחתן זה תהליך מרגש אבל קל עבור הכלה. אני רוצה לספר לכם שזה ממש לא המצב. מרגש – כן, בהחלט! קל – ממש לא. כלות עוברות כמה חודשים מתישים של תכנונים, הכנות ולא מעט לחץ נפשי – מה יהיה באירוע? האם הכל ילך בדיוק כמו שאני מתכננת? איך אני אראה? האם הכל יהיה כמו שחלמתי שיהיה?

המעט שאני יכול לעשות בנוגע ללחץ הזה הוא לנסות ולרכך אותו מעט, ולהציע את עצמי ככדור ההרגעה של הכלה. לפחות בכל מה שנוגע למראה שלה (וזהו אחד הנושאים החשובים ביותר ביום החתונה, כמובן…), אני שם כדי להרגיע אותה, להבטיח שהשמלה שלה מושלמת ונשארת כזו לאורך כל היום הגדול כולו ולחזק אותה בכך שאני מבטיח כי היא נראית בדיוק כמו שהיא רוצה להיראות.

כלות שמגיעות לעבוד איתי ולהזמין ממני שמלת כלה חייבות לדעת כי אני גם דורש לא מעט מהלקוחות שלי – אני פרפקציוניסט. לכן, אישה המגיעה אלי על מנת שאתכנן עבורה שמלת כלה מיוחדת במינה נדרשת לעבור יחד איתי את תהליך היצירה התובעני – להבין מה בדיוק מתאים לה ומה בדיוק היא רוצה, לנסות סגנונות שונים וזוויות שונות של הסתכלות ולא להפסיק לעבוד עד שאנחנו מגיעים לתוצאה הסופית המושלמת – מראה חלומי של כלה יוצאת דופן.

לכן, אם את מעוניינת שאעצב או אספק לך שמלת כלה, את כמובן מוזמנת לפגישת היכרות, אך חשוב שתדעי מראש – יום בחייה של כלה המתחתנת עם שמלה של עובד כהן עשוי להיות יום תובעני ומעייף, אבל בסופו של דבר התוצאה תהיה יוצאת דופן וחסרת פשרות…

בשמלת כלה ישנם אלמנטים רבים ושונים, כל מיני מאפיינים ותכונות שונות שכדאי להתחשב בהן כאשר מעצבים את השמלה. חלק מהמאפיינים והאלמנטים האלו הם בגדר האחריות והדאגה של המעצב עצמו בלבד, וחלק מהן דורשים החלטות ובחירות של הכלה עצמה. יש את הגזרה של השמלה, את סוג הבד בו משתמשים בכל חלק בשמלה, את הגוון המדויק של הבדים, את האופן בו השמלה מתכתבת עם שאר המאפיינים של הכלה ושל החתן ועוד מיליון ואחד דברים קטנים כאלו שכדאי לקחת לתשומת הלב.

כל הפרטים וההחלטות הקטנות האלו גורמות להרבה כלות להתבלבל ולא להצליח להבדילך בין עיקר לתפל – מה באמת חשוב שתתמקדי בו בנוגע לשמלת כלה שלך ומה פחות חשוב? למה את חייבת להקדיש תשומת לב ואיזה החלטות את יכולה להשאיר בידיים של מעצב השמלה שלך?

כמובן שאין תשובות וודאיות וברורות לשאלות האלו, אבל עדיין חשוב שתעשי לעצמך סדר בראש בכל הנוגע לשמלת הכלה ולכמות הזמן ותשומת הלב שהיא גוזלת ממך במהלך השבועות העמוסים שלפני החתונה. כל מה שקשור לגזרה של השמלה, להתאמה שלה לגוף שלך וכו' – אין לך מה להתעסק בזה. המעצב הוא איש המקצוע בהקשר זה, ותני לו לעשות את העבודה שלו כמו שהוא יודע. חבל שתבזבזי על זה זמן ומאמץ. אותו הדבר הנוגע להתאמה של השמלה לעיצוב של האירוע, לתלבושת של החתן, לעיצוב השיער שלך ולשאר האלמנטים ש"מתכתבים" עם השמלה שלך. כמובן שחשוב שתהיי מודעת גם לזה, אבל התפקיד שלך פה הוא ליידע את מעצב השמלה שלך בנתונים בנוגע לכל האלמנטים האלו (מהו סגנון עיצוב החופה והאירוע כולו, על איזה סגנון תסרוקת את הולכת וכד'), ובזה את יכולה להפסיק לעסוק בזה – המעצב כבר יעשה את ההתאמות הנחוצות ולך אין מה להמשיך ולדאוג בנוגע לזה. יש לך מספיק למה לדאוג גם בלי זה…

 

כל זה נכון גם לכלות שבוחרות שמלה מקולקציה, ולא הולכות על עיצוב אישי. את הבחירה כדאי שתעשי בשיתוף פעולה עם המעצב עצמו. ואז את יכולה פשוט "להפיל" עליו את כל האינפורמציה הרלבנטית, ולהוריד אותה ממך. העבודה שלו היא (בין היתר) להקל עלייך, וממילא עדיף לתת לכל איש מקצוע לעסוק בדברים בהם הוא מתמחה…

בתור מעצב שמלות ערב ושמלות כלה, נכחתי באינספור אירועים חגיגיים וחתונות במהלך חיי, יותר ממה שאני מסוגל לזכור ולספור. הרבה פעמים אני נתקל בשאלה – איך זה מרגיש לראות נשים לבושות בעיצובים שלך במהלך יומן הגדול, או במסגרת אירוע חגיגי כלשהו? האם בשלב כלשהו זה כבר נהיה שגרה? האם זה מפסיק לרגש אותך?
שמלות כלה קצרות
התשובה שלי לשאלות האלו היא חד משמעית – להיות נוכח באירוע חגיגי ולראות נשים בעיצובים אישיים שלי זו חוויה מרגשת בכל פעם מחדש, גם בפעם האלף. זו התרגשות שכנראה לעולם אינה חולפת…
אני חושב שזה נכון במיוחד במקרים בהם עברתי עם הכלה תהליך ארוך יחסית של בחירה ועיצוב אישי, תהליך שכולל היכרות אישית מעמיקה והבנה של הטעמים וההעדפות, כאשר מדובר בתהליך דו כיווני – כמובן שאני זוכה להכיר את אותה כלה ואת הטעם האישי והחלומות שלה, אך גם היא זוכה להכיר אותי – מה אני אוהב ומעדיף יותר ולאיזה כיוון אני מכווין אותה ואת שמלת הכלה שלה. בסופו של התהליך, להיות נוכח באירוע עצמו כאשר היא מציגה לראווה את העיצוב עליו עבדנו ביחד, ואני זוכה לראות את האושר על הפנים שלה באחד הימים המיוחדים ביותר בחייה, נראה שמדובר בהתרגשות גדולה ועמוקה כל כך עד שאין סיכוי שהיא אי פעם תיעלם.
כנראה שאלו חלק מהפריבילגיות של בעלי מקצוע אשר עובדים עם אנשים באירועים הגדולים והמשמחים ביותר בחיים שלהם…

 

לא מעט פעמים כבר נתקלתי בסיטואציה קצת אבסורדית – נשים אשר קיבלו הצעת נישואין, החליטו כי הן הולכות להתחתן עם אהוב ליבן ומתחילות להתרגש ולפנטז כיצד תיראה החתונה, ומגיעות אלי על מנת לדבר על שמלת הכלה שלהן. עד כאן הכל טוב ויפה. הבעיה היא במקרים בהם אני בעל המקצוע הראשון אליו הן מגיעות. עוד לפני שהחליטו על גן אירועים, לפני שסגרו עם מעצבת או מפיקה ולפני שהחליטו כל החלטה אחרת בנוגע לחתונה. מבחינתן שמלת הכלה היא אחד הדברים החשובים ביותר (ובצדק כמובן…), וזה מעניין אותן יותר מהכל. אני בהחלט יכול להזדהות עם זה, אבל נשים אלו צריכות להבין – על מנת לבחור ולעצב שמלת כלה צריך קודם כל לקבל מושג כלשהו בנוגע לאירוע עצמו – סוג החתונה הצפוי.

שמלות כלה נפוחות
כשאני מנסה להסביר להן את זה, הן שואלות בדרך כלל – למה זה משנה? יש להן בראש תמונה כללית של שמלת הכלה החלומית שלהן כבר שנים רבות, והן רוצות להתחיל את ההכנות לחתונה בעיצוב השמלה. הבעיה היא כי שמלת הכלה אינה אובייקט שעומד בפני עצמו באירוע – היא צריכה להתאים לעיצוב החתונה, לעיצוב החופה, לחליפה של החתן ולעוד כמה אלמנטים חשובים.
לכן, העצה שלי לנשים כאלו היא זו – אתן לא חייבות לחכות עם עיצוב שמלת הכלה לשלבים האחרונים של תכנון החתונה. אבל עדיף שזה לא יהיה הדבר הראשון בו מטפלים. קודם, נסי לקבל לפחות מושג כללי בנוגע לאופי החתונה הצפויה – חתונה כפרית או עירונית, חתונה גרנדיוזית ונוצצת או חתונה אינטימית ומאופקת יותר וכו'. כך יהיה הרבה יותר קל ונכון להתאים את שמלת הכלה לשאר האלמנטים ולדאוג שהכל יישב ביחד בצורה הטובה והאסתטית ביותר.

 

שמלת כלה מיוחדת

בקולקציית שמלות כלה 2017 נראה לא מעט שמלות כלה עם תחרה, וכך היה הדבר גם בקולקציה של 2016, ופחות או יותר של כל שנה לפני כן. נראה כי שמלות כלה תחרה היו פופולאריות מאז ומעולם, כאשר שמלות תחרה מהודרות ניתן למצוא אפילו בסרטי מערבונים או בשחזורים של חתונות ויקטוריאניות מלפני מאות שנים.
מה הופך את התחרה לפופולארית ונצחי כל כך עד שניתן למצוא אותה בכל שנה, וגם בקולקציית שמלות הכלה של 2017 בישראל?

שמלות כלה תחרה

מראה קסום, מסתורי ואצילי גם יחד – שמלות כלה תחרה

את ההסבר הטוב ביותר לפופולאריות היציבה של שמלות כלה המשלבות תחרה (כמו גם שמלות ערב עם תחרה) ניתן לנסות למצוא במאפיינים האופנתיים של התחרה – איזה מראה מאפיין אותה? איזה רושם היא יוצרת בקרב מי שמתבונן בה?
התשובה לכך היא כי כאשר משתמשים בתחרה באופן יצירתי אך מקצועי, מתקבלת תוצאה מרהיבה וקסומה בעת ובעונה אחת – לתחרה המשולבת בשמלות כלה, כמו גם בכל שמלה – מהודרת ואלגנטית כאחת, יש אפקט אצילי ומהודר. זו הסיבה לכך שהתחרה קיימת בשמלות ערב מהודרות עוד מימי האצילות ושושלות המלוכה האירופיות, אי שם לפני מאות רבות של שנים.
אך זה לא הכל – מעצבי שמלות כלה מוכשרים יודעים כיצד להשתמש בתחרה על מנת ליצור מראה מאוד סקסי מצד אחד, אבל גם מאופק ואפילו מסתורי מצד שני. את כל התכונות האלו ניתן לשלב יחד באמצעות שמלת כלה עם תחרה במקומות ובמינונים הנכונים. על מנת שזה יקרה, נדרש כמובן לא מעט ניסיון ועין טובה ויצירתית במיוחד…

שמלות כלה 2017

 

ישנם הרבה דברים שניתן להביע באמצעות שמלות כלה מיוחדות בעיצוב אישי – ניתן להבליט את המאפיינים המחמיאים של הכלה ולטשטש את אלו שפחות מחמיאים, ניתן להשיג מראה אלגנטי או זוהר ונוצץ, מסתורי או פתוח ונינוח וכו'. מאפיין נוסף שניתן להכיל על שמלות כלה במידה מסוימת הוא מראה עירוני ואורבאני מול מראה כפרי ופסטוראלי. מאפיין זה תלוי, בין השאר, גם באופי החתונה עצמה ובמיקום בו היא נערכת.

שמלות כלה מיוחדות

שמלות כלה בתל אביב או ביקב הפסטוראלי בין הכרמים – היכן נערכת החתונה?

נציין כבר כאן כי אמנם למיקום החתונה השפעה חשובה על אופי השמלה, במיוחד בהקשר של שמלה כפרית מול שמלה מהודרת, אלגנטית ו"עירונית" יותר, אך זהו לא השיקול היחידי. נשים רבות בחרו כבר להתחתן בגן אירועים או מקום מסוגנן אחר בעיר הגדולה, ועדיין בחרו בשמלת כלה שמראה עדין ו"פסטוראלי" או כפרי יותר.
בכל זאת, במידה והחתונה נערכת בגן אירועים כפרי או בין הכרמים של יקב כלשהו המארח אירועים בסגנון כפרי, חתונה זו מתאימה יותר לשמלת כלה עדינה ופשוטה יחסית. שמלות כלה בתל אביב, או לפחות באולמות ובגנים המהודרים והמסוגננים יותר בעיר, יהיו לרוב שיקיות וזוהרות יותר, כך שיתאימו לסביבת האירוע.
חשוב לציין כי בנוסף לשיקולים האלו וכמובן לאופי העיצוב של האירוע עצמו, הטעם האישי של הכלה (וגם של החתן?…) צריך לשחק כאן תפקיד משמעותי – לכלה עם סנטימנטים לטבע ולאווירה הפסטוראלית של הכפר תתאים יותר שמלת כלה כפרית ועדינה, בעוד לכלה עירונית מטבעה שמעדיפה גלאם, שיק והדר, תתאים יותר שמלת כלה אורבאנית במלוא מובן המילה.

 

שמלות כלה נפוחות

בכמה ראיונות שונים נשאלתי – מהם הדברים החשובים ביותר מבחינתך בשמלת הכלה? האם אתה מעדיף בדים מסוימים על פני אחרים? עיצובים או סגנונות מסוימים על פני עיצובים אחרים? כשחשבתי על הנושא הזה, נראה היה לי שהתשובה לשאלות כאלו יכולה להיות רק אחת – מה שהכי חשוב הוא שהכלה תהיה מאושרת. כל שאר הטעמים וההעדפות הם רק בתנאי שהכלה מרוצה. אחרי הכל, אני נותן לה שירות. היא הלקוחה, זה היום הגדול שלה והדבר החשוב ביותר הוא האושר שלה. שהיא תצא מרוצה מהיום הזה.

שמלות כלה
שלא תבינו אותי לא נכון – אני לא רואה את העבודה שלי בתור נטו הענקת שירות. אני מעצב שמלות כלה כי אני אוהב את התחום, הוא מאפשר לי להביע את עצמי ואת היצירתיות שלי וגם לעשות נשים מאושרות באחד הימים החשובים בחיים שלהם. האושר שלהן הוא העניין העיקרי כאן, לא הטעם האישי שלי או ההעדפה שלי לבד או סגנון זה או אחר.

אני חושב שכל מעצב שמלות כלה צריך לשים לנגד עיניו את האושר והסיפוק של הלקוחות בתור המטרה הראשונה והעליונה. גם אם יצרתם את השמלה הכי מיוחדת בהיסטוריה של עולם החתונות וכל העולם מחמיא לכם עליה, אך הכלה לא אוהבת אותה ואינה מרוצה משמלת החתונה שלה – לא השגתם את המטרה שלכם, ולא מילאתם את תפקיכם כאנשי מקצוע ואומנים

אחד הדברים שהופכים מעצבי שמלות כלה ליצירתיים, קשובים ללקוחות שלהם ולכן גם מצליחים, היא ההיסטוריה שלהם. בדיוק כמו כל אדם אחר, גם מעצבי שמלות כלה בתל אביב או בניו יורק לא התחילו את דרכם מהמקום בו הם נמצאים כעת, ועברו לא מעט על מנת להגיע לעצב ולמכור שמלות כלה מובילות.
המקרה של עובד כהן הוא מקרה קלאסי אשר מציג מעצב שהתחיל משכונת כפר שלם, במשפחה בלי יותר מדי כסף או אמצעים, והפך לאחד המעצבים המובילים והמבוקשים ביותר בעולם החתונות והאופנה בישראל.

שמלות כלה

להתחיל בלי כלום ולהגיע להוביל את עולם שמלות הכלה בתל אביב

דווקא הילדות הלא פשוטה שעברה על עובד כהן בכפר שלם שבדרום תל אביב אפשרה לו לראות את החיים מזוויות שונות, לסגל לעצמו משמעת עבודה טובה ואת האומץ ללכת עד הסוף אחרי מה שהוא אוהב וטוב בו.

הדרך הלא פשוטה שעבר בצעירותו הביאה אותו לעבוד תחילה בעבודות מזדמנות שונות, ואז כמעט במקרה להיכנס לתחום האופנה, בהקמתה של חנות לפריטי קז'ואל, שהלכה והתפתחה לשני בוטיקים נפרדים בשכונת התקווה. הבוטיקים האלו מכרו פריטים של מעצבי שמלות כלה ומעצבי אופנה אחרים ומובילים. משם, החלום לממש את השאיפה לעצב, לייצר ולמכור את היצירה ישירות ללקוחות, הניע את כהן להתקדם ולמצב את עצמו כמותג מוביל בעולם האופנה הישראלי.

הסיפור של עובד כהן, החל מהשכונה שבדרום תל אביב ועד לפסגת עולם עיצוב האופנה ושמלות הכלה בישראל, נשמע כמעט טוב מדי מכדי להיות אמיתי. גם זה הופך אותו לסיפור מעולה, עם לא מעט לקחים ומוסרי השכל מתבקשים. מעניין במיוחד למצוא את ההיסטוריה של כהן גם ביצירה האומנותית שלו – בעיצובים השונים שלו, המבטאים במובן מסוים את מי שהוא, ואת ההיסטוריה שהוא סוחב עימו…

 

שמלות כלה מיוחדות

|